Welke thuisbatterij heb ik nodig? Keuzegids 2026
Twijfel je welke thuisbatterij bij jouw situatie past? In deze keuzegids bereken je stap voor stap hoeveel kWh capaciteit je nodig hebt, vergelijk je de beste merken van 2026 en ontdek je wat het totaal kost inclusief installatie en ISDE-subsidie.
Je hebt zonnepanelen op het dak — of je overweegt ze te nemen — en nu wil je weten: welke thuisbatterij heb ik nodig? Het korte antwoord: dat hangt af van je stroomverbruik, je zonnepaneelproductie en wat je met de batterij wilt bereiken. Een gemiddeld Nederlands huishouden met 3.500 kWh jaarverbruik zit goed met een batterij van 10 kWh, maar jouw ideale capaciteit kan hoger of lager liggen.
In deze keuzegids neem ik je stap voor stap mee. Je leert precies hoeveel kWh capaciteit je nodig hebt, welk type batterij bij jouw installatie past en wat het kost in 2026. Geen vage adviezen, maar concrete getallen en directe aanbevelingen.
Waarom is de juiste keuze zo belangrijk?
Een thuisbatterij is een investering van duizenden euro's. Kies je te klein, dan sla je niet genoeg zonne-energie op en lever je alsnog stroom terug aan het net tegen een steeds lagere vergoeding. Kies je te groot, dan betaal je onnodig veel voor capaciteit die je zelden volledig benut.
Daarnaast speelt compatibiliteit een rol. Niet elke batterij werkt samen met elke omvormer, en niet elk systeem biedt back-upfunctionaliteit bij stroomuitval. Een verkeerde keuze kan betekenen dat je je omvormer moet vervangen — een extra kostenpost van €1.000 tot €2.000.
De juiste thuisbatterij kiezen draait dus om drie dingen:
- De juiste capaciteit — afgestemd op jouw verbruik en productie
- Het juiste type — passend bij je huidige installatie
- Het juiste budget — inclusief subsidie en terugverdientijd
Laten we beginnen bij het belangrijkste: hoeveel kWh heb jij eigenlijk nodig?
Hoeveel kWh capaciteit heb jij nodig?
Dit is dé kernvraag als je een thuisbatterij wilt kopen. De benodigde capaciteit hangt af van hoeveel stroom je verbruikt, hoeveel je zonnepanelen opwekken en hoeveel daarvan je direct gebruikt versus terugleveren.
Stap 1: Bereken je jaarlijks stroomverbruik
Pak je jaarafrekening erbij of log in bij je energieleverancier. Je zoekt twee getallen:
- Totaal jaarverbruik (in kWh)
- Totaal teruggeleverd aan het net (in kWh)
Dat teruggeleverde deel is precies de stroom die je nu "weggeeft" en die een thuisbatterij voor je kan opslaan.
Rekenvoorbeeld voor een gemiddeld huishouden:
- Jaarverbruik: 3.500 kWh
- Opwek zonnepanelen: 4.000 kWh
- Direct verbruik van zonnestroom: 1.200 kWh (circa 30%)
- Teruggeleverd aan het net: 2.800 kWh
Die 2.800 kWh is je theoretische opslagpotentieel. Maar je hebt geen batterij nodig die alles opslaat — je wilt de dagelijkse pieken opvangen.
Stap 2: Bepaal je zelfvoorzieningsdoel
Geen enkele thuisbatterij vangt 100% van je overschot op, simpelweg omdat de productie in de zomer veel hoger is dan in de winter. Realistische doelen:
- 60-70% zelfvoorzienend: haalbaar met een batterij van 5-10 kWh
- 70-80% zelfvoorzienend: haalbaar met een batterij van 10-15 kWh
- 80%+ zelfvoorzienend: vereist 15+ kWh en is financieel minder interessant
Voor ons voorbeeldhuishouden (3.500 kWh verbruik) betekent dit: op een gemiddelde dag verbruik je circa 9,6 kWh. 's Avonds en 's nachts — wanneer de zon niet schijnt — verbruik je daarvan ongeveer 5-7 kWh. Dat is precies de hoeveelheid die je batterij moet overbruggen.
Stap 3: Kies de bijpassende capaciteitsklasse
Op basis van het bovenstaande zijn er drie gangbare capaciteitsklassen:
| Capaciteitsklasse | Geschikt voor | Dagelijks opslagbereik | Typisch huishouden |
|---|---|---|---|
| 5 kWh | Laag verbruik of beperkt budget | 4-5 kWh per cyclus | 1-2 personen, appartement |
| 10 kWh | Gemiddeld verbruik | 8-10 kWh per cyclus | 3-4 personen, tussenwoning |
| 15+ kWh | Hoog verbruik of warmtepomp | 12-15+ kWh per cyclus | 5+ personen, vrijstaand, EV |
Heb je een warmtepomp of laad je thuis een elektrische auto? Dan stijgt je verbruik flink en zit je al snel in de categorie 15+ kWh. Rijd je 15.000 km per jaar elektrisch, dan voegt dat circa 3.000 kWh toe aan je jaarverbruik.
Welk type thuisbatterij past bij jouw situatie?
Naast capaciteit is het type batterijsysteem minstens zo belangrijk. De verkeerde keuze kan leiden tot extra kosten of beperkte functionaliteit.
Heb je al zonnepanelen?
De meeste mensen die een thuisbatterij overwegen, hebben al zonnepanelen. In dat geval heb je twee opties:
- AC-gekoppeld: De batterij wordt aangesloten op je bestaande installatie via een eigen batterij-omvormer. Je hoeft je huidige omvormer niet te vervangen. Ideaal als retrofit.
- DC-gekoppeld (hybride): De batterij wordt direct aangesloten op een hybride omvormer die zowel de zonnepanelen als de batterij aanstuurt. Efficiënter (minder omzettingsverliezen), maar vereist een nieuwe omvormer.
Vuistregel: Heb je een omvormer die jonger is dan 3 jaar? Kies dan AC-gekoppeld om je investering te behouden. Is je omvormer aan vervanging toe? Dan is een hybride systeem de slimmere keuze.
Heb je nog géén zonnepanelen? Dan kun je alsnog een thuisbatterij kopen. Je laadt de batterij dan op met goedkoop dalstroom en gebruikt die stroom tijdens piekuren. De terugverdientijd is dan wel langer.
Heb je een hybride of string-omvormer?
Dit is een technisch maar cruciaal punt. Niet elke batterij werkt met elke omvormer:
- Hybride omvormer (bijv. Huawei SUN2000, SolarEdge Home Hub, Sigenergy): Je kunt direct een compatibele DC-batterij aansluiten. Vaak de goedkoopste en meest efficiënte route.
- String-omvormer (bijv. standaard SMA, Fronius): Je hebt een AC-gekoppelde batterij nodig, zoals de Enphase IQ Battery of een AlphaESS-systeem met eigen omvormer.
- Micro-omvormers (Enphase): Kies voor het Enphase-ecosysteem met de IQ Battery voor naadloze integratie. Lees ook onze Enphase thuisbatterij review.
Wil je ook back-up bij stroomuitval?
Niet elke thuisbatterij biedt noodstroomfunctionaliteit. Als je wilt dat je huis (deels) blijft draaien bij een stroomstoring, let dan op:
- EPS-functie (Emergency Power Supply): Schakelt automatisch over bij stroomuitval
- Welk vermogen: De meeste batterijen leveren 3-5 kW noodstroom — genoeg voor verlichting, koelkast en wifi, maar niet voor een warmtepomp of kookplaat
- Merken met goede back-up: Huawei LUNA2000, Enphase IQ Battery 5P, Sigenergy, BYD met compatibele hybride omvormer
Back-up is een prettige extra, maar maak het niet je hoofdreden om een batterij te kopen. Stroomstoringen zijn in Nederland zeldzaam (gemiddeld 20 minuten per jaar).
De populairste thuisbatterijen van 2026 vergeleken
Op de Nederlandse markt zijn in 2026 zes merken dominant. Hieronder een overzicht met de belangrijkste kenmerken:
| Merk & model | Capaciteit | Vermogen | Koppeling | Garantie | Prijsindicatie (excl. installatie) | Typering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BYD HVS/HVM | 5,1 – 22,1 kWh (modulair) | 2,6 – 5,1 kW | DC (hybride) | 10 jaar | €3.500 – €9.500 | Betrouwbare allrounder |
| Huawei LUNA2000 | 5 – 30 kWh (modulair) | 2,5 – 5 kW | DC (hybride) | 10 jaar | €3.200 – €10.000 | Beste integratie met Huawei-omvormer |
| Enphase IQ Battery 5P | 5 – 15 kWh (modulair) | 3,84 kW per 5 kWh | AC-gekoppeld | 15 jaar | €5.000 – €12.000 | Premium, langste garantie |
| SolarEdge Home Battery | 4,6 – 23 kWh | 5 kW | DC (hybride) | 10 jaar | €3.800 – €10.500 | Sterk met SolarEdge-optimizers |
| AlphaESS SMILE5 | 5 – 20 kWh | 5 kW | AC of DC | 10 jaar | €3.000 – €8.500 | Budgetvriendelijk, flexibel |
| Sigenergy SigenStor | 5 – 30 kWh (modulair) | 5 – 10 kW | DC (hybride) | 10 jaar | €4.000 – €11.000 | Nieuwkomer, alles-in-één |
Let op: Prijzen zijn indicatief en exclusief installatie. De actuele prijs hangt af van je installateur en configuratie. Wil je de actuele prijzen naast elkaar zien? Gebruik dan onze tool om thuisbatterijen vergelijken.
Korte typering per merk:
- BYD is de wereldwijde marktleider in batterijcellen en levert aan veel omvormerfabrikanten. Solide keuze, breed compatibel.
- Huawei biedt de beste prijs-prestatie als je al een Huawei-omvormer hebt. Het LUNA2000-systeem is modulair uitbreidbaar per 5 kWh.
- Enphase is premium geprijsd maar biedt 15 jaar garantie en uitstekende monitoring. Ideaal bij micro-omvormers.
- SolarEdge werkt naadloos samen met SolarEdge-optimizers en de Home Hub-omvormer.
- AlphaESS is de budgetkeuze met flexibele koppelopties (AC én DC). Minder bekend, maar betrouwbaar.
- Sigenergy is een veelbelovende nieuwkomer met een geïntegreerd systeem (omvormer + batterij + EV-lader in één).
Benieuwd welke als beste thuisbatterij van 2026 uit de bus komt? Lees onze uitgebreide vergelijking.
Wat kost een thuisbatterij inclusief installatie?
De totale kosten van een thuisbatterij bestaan uit drie onderdelen: de batterij zelf, de omvormer (als die vervangen moet worden) en de installatiekosten.
Hieronder de gemiddelde totaalkosten per capaciteitsklasse in 2026:
| Capaciteitsklasse | Batterij + omvormer | Installatiekosten | Totaal incl. BTW |
|---|---|---|---|
| 5 kWh | €3.000 – €5.500 | €500 – €1.000 | €3.500 – €6.500 |
| 10 kWh | €5.500 – €9.000 | €750 – €1.500 | €6.250 – €10.500 |
| 15+ kWh | €8.000 – €13.000 | €1.000 – €2.000 | €9.000 – €15.000 |
Prijzen kunnen variëren — vraag altijd minimaal twee offertes aan. De installatiekosten hangen af van de complexiteit (meterkast aanpassen, kabellengte, type koppeling). Meer weten over het installatieproces? Lees dan onze gids over thuisbatterij laten installeren.
De terugverdientijd ligt in 2026 gemiddeld tussen de 7 en 12 jaar, afhankelijk van:
- Je stroomprijs (hoe hoger, hoe sneller terugverdiend)
- De terugleververgoeding (hoe lager, hoe voordeliger een batterij wordt)
- Je zelfverbruikspercentage (hoe meer je zelf gebruikt, hoe beter)
- Of je dynamische energiecontracten gebruikt (batterij laden bij lage prijzen, ontladen bij hoge prijzen)
ISDE-subsidie 2026: verlaag je aanschafkosten
Goed nieuws: de overheid stimuleert thuisbatterijen via de ISDE-subsidie (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing). In 2026 gelden de volgende voorwaarden:
- De subsidie bedraagt een vast bedrag per kWh opslagcapaciteit
- In 2025 was dit €225 per kWh — voor 2026 wordt een vergelijkbaar bedrag verwacht (definitieve bedragen worden begin 2026 gepubliceerd)
- De batterij moet gekoppeld zijn aan een hernieuwbare energiebron (zonnepanelen)
- Je moet de aanvraag indienen binnen 12 maanden na installatie
Rekenvoorbeeld subsidie (op basis van €225/kWh):
| Capaciteit | Subsidie (indicatief) | Totaalkosten vóór subsidie | Netto investering |
|---|---|---|---|
| 5 kWh | €1.125 | €5.000 | €3.875 |
| 10 kWh | €2.250 | €8.500 | €6.250 |
| 15 kWh | €3.375 | €12.000 | €8.625 |
De subsidie maakt een thuisbatterij aanzienlijk aantrekkelijker. Wil je weten hoe je de aanvraag doet? Bekijk onze stap-voor-stap uitleg over ISDE-subsidie aanvragen.
Onze aanbeveling per type huishouden
Nu je weet hoe je de benodigde capaciteit berekent, welke typen er zijn en wat het kost, is het tijd voor concrete aanbevelingen. Hieronder vind je per huishoudprofiel ons advies.
Klein huishouden (1–2 personen)
- Jaarverbruik: 1.500 – 2.500 kWh
- Aanbevolen capaciteit: 5 kWh
- Beste keuze: Huawei LUNA2000 5 kWh (als je een Huawei-omvormer hebt) of AlphaESS SMILE5 (budgetoptie)
- Geschatte investering na subsidie: €2.750 – €5.375
- Terugverdientijd: 7 – 10 jaar
Met 5 kWh dek je de avond- en nachturen ruimschoots af. Een grotere batterij is voor dit profiel zelden de investering waard.
Gemiddeld huishouden (3–4 personen)
- Jaarverbruik: 3.000 – 4.500 kWh
- Aanbevolen capaciteit: 10 kWh
- Beste keuze: Huawei LUNA2000 10 kWh (prijs-kwaliteit) of Enphase IQ Battery 10 (premium met 15 jaar garantie)
- Geschatte investering na subsidie: €4.000 – €8.250
- Terugverdientijd: 8 – 11 jaar
Dit is de sweet spot voor de meeste Nederlandse huishoudens. Met 10 kWh bereik je een zelfvoorzieningsgraad van 60-75%, afhankelijk van je verbruikspatroon.
Groot huishouden of hoog verbruik
- Jaarverbruik: 5.000 – 10.000+ kWh (warmtepomp, EV, groot gezin)
- Aanbevolen capaciteit: 15 – 20 kWh
- Beste keuze: BYD HVM 15,4 kWh (bewezen technologie) of Sigenergy 15 kWh (als je ook een EV-lader wilt integreren)
- Geschatte investering na subsidie: €5.625 – €11.625
- Terugverdientijd: 8 – 12 jaar
Bij hoog verbruik is een grotere batterij financieel goed te verantwoorden, zeker als je een dynamisch energiecontract hebt waarmee je kunt profiteren van prijsschommelingen.
Samenvattende beslisboom:
| Jouw situatie | Aanbevolen capaciteit | Topkeuze 2026 | Budget (na subsidie) |
|---|---|---|---|
| 1-2 personen, laag verbruik | 5 kWh | Huawei LUNA2000 / AlphaESS | €2.750 – €5.375 |
| 3-4 personen, gemiddeld verbruik | 10 kWh | Huawei LUNA2000 / Enphase IQ | €4.000 – €8.250 |
| 5+ personen of warmtepomp/EV | 15-20 kWh | BYD HVM / Sigenergy | €5.625 – €11.625 |
| Beperkt budget, wel zonnepanelen | 5 kWh | AlphaESS SMILE5 | €2.750 – €3.875 |
| Premium, maximale garantie | 10-15 kWh | Enphase IQ Battery 5P | €5.500 – €8.625 |
Veelgestelde vragen over het kiezen van een thuisbatterij
Hoeveel kWh thuisbatterij heb ik nodig voor een gemiddeld huishouden?
Een gemiddeld Nederlands huishouden (3-4 personen, 3.500 kWh jaarverbruik) heeft een thuisbatterij van 10 kWh nodig. Daarmee sla je voldoende zonne-energie op om de avond- en nachturen te overbruggen en bereik je een zelfvoorzieningsgraad van circa 60-75%.
Welke thuisbatterij werkt samen met mijn bestaande omvormer?
Dat hangt af van je omvormermerk. Heb je een Huawei-omvormer, dan past de LUNA2000 direct. Bij SolarEdge kies je de Home Battery. Bij micro-omvormers van Enphase past de IQ Battery. Heb je een ander merk string-omvormer? Dan is een AC-gekoppelde batterij zoals de AlphaESS of Enphase de veiligste keuze, omdat die onafhankelijk van je omvormer werkt.
Wat is het verschil tussen een 5 kWh en een 10 kWh thuisbatterij?
Een 5 kWh batterij slaat genoeg energie op voor circa 4-5 uur gemiddeld avondverbruik. Een 10 kWh batterij verdubbelt dat en dekt doorgaans een volledige avond én nacht af. Het prijsverschil is circa €2.500 – €4.000. Voor huishoudens met meer dan twee personen is 10 kWh bijna altijd de betere investering.
Welke thuisbatterij heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding in 2026?
De Huawei LUNA2000 biedt in 2026 de beste prijs-kwaliteitverhouding voor de meeste huishoudens. Het systeem is modulair (uitbreidbaar per 5 kWh), betrouwbaar en relatief scherp geprijsd. Zoek je de laagste instapprijs, dan is AlphaESS een goed alternatief. Wil je de langste garantie (15 jaar), dan is Enphase de beste keuze ondanks de hogere prijs.
Kan ik een thuisbatterij kopen zonder zonnepanelen?
Ja, technisch kan dat. Je laadt de batterij dan op met goedkoop stroom uit het net (bijvoorbeeld 's nachts of bij lage dynamische tarieven) en gebruikt die stroom overdag tijdens piekuren. De besparing is echter kleiner dan met zonnepanelen, en je komt niet in aanmerking voor ISDE-subsidie zonder hernieuwbare energiebron. De terugverdientijd is daardoor aanzienlijk langer.